Ptasia inteligencja, czyli rzecz o ptasim móżdżku

Ptasia inteligencja, czyli rzecz o ptasim móżdżku

Ptasi móżdżek to pejoratywne określenie niezbyt bystrej osoby. Czy to skojarzenie jest poprawne? W świetle wyników najnowszych badań – nie! Ptasi móżdżek powinien oznaczać kogoś, kto ma wysoce rozwinięte zdolności poznawcze, szybko myśli i błyskawicznie podejmuje trafne decyzje. Ptaki tworzą kultury, dialekty, narzędzia, mają umiejętności matematyczne i rozpoznawania ludzkich twarzy, a także teorię umysłu. A to nie wszystko!

Poznanie natury ptaków jest ważne dla ich lepszego zrozumienia i ochrony. Dzięki temu uczniowie nabiorą większego szacunku dla tych zwierząt, bo – jak wykazano – ptaki sprawiają, że ludzie czują się szczęśliwsi.

Prowadzący

Adam Zbyryt

Biolog, ornitolog, popularyzator nauki, autor książek przyrodniczych. Miłośnik emocjonalnego i intelektualnego życia zwierząt. Zawodowo związany z Wydziałem Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalizuje się w czynnej ochronie ptaków opartej na naukowych podstawach. Laureat konkursu Popularyzator Nauki 2021. Prowadzi profil na Facebooku „Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczy”
Współautor podręcznika To nasz świat. Biologia 6.

Materiały tylko dla nauczycieli.
Zaloguj się jako klubowicz.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej
Wiadomość została wysłana do odpowiedniego działu.