Świętujemy z liczbą pi
Świętujemy z liczbą pi
Międzynarodowy Dzień Liczby Pi można celebrować na różne sposoby. Na przykład napisać na cześć sławnej ludolfiny wiersz, zaśpiewać piosenkę albo spróbować pobić rekord świata w recytowaniu z pamięci kolejnych cyfr najsłynniejszej stałej matematycznej. A jak M+ proponuje obchodzić urodziny stałej Archimedesa?
Plakaty
3,141592…
Rekord świata w recytowaniu z pamięci kolejnych cyfr najsłynniejszej stałej matematycznej dzierży Akira Haraguchi. Japończyk wymienił ich 100 000 (tak, sto tysięcy!). A Wy, ile cyfr zapamiętacie?
Gdzie i kto odkrył liczbę pi?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednak najprawdopodobniej to zasługa wynalazców koła, czyli Sumerów. Wzmianki o ludolfinie znajdziemy także w biblijnych relacjach z budowy jerozolimskiej świątyni Salomona. Tajemniczą pi badali też Egipcjanie, a jako pierwszy jej wartość, z dokładnością do 2 miejsc po przecinku, podał Grek z Syrakuz (dzisiejsza Sycylia) – Archimedes.
Mezopotamia, Egipt, Grecja – z mapą w ręku łatwiej objąć wzrokiem kolebkę liczby pi.
Jaka ona piękna!
Kanadyjski naukowiec Martin Krzywinski, jeden z bohaterów #matematyki, przedstawił liczbę pi w postaci barwnej spirali. I okazała się zaskakująco piękna! Ale o tym przekonacie się dopiero, gdy dokończycie kolorowanie.
Rebusy matematyczne
Zbiór zagadek matematycznych, którymi z łatwością można zmotywować uczniów do nauki. Świetne jako materiał do gazetki ściennej, łamigłówki dla dociekliwych, niebanalny pomysł na rozpoczęcie zajęć lub praca domowa dla ambitnych.
Tylko 4 rebusy? Nie, mamy ich zdecydowanie więcej!
Łamigłówki geometryczne
Te i inne zagadki znajdziesz w książkach
Tangramy
Starożytna chińska łamigłówka, która składa się z 7 elementów (figur geometrycznych) powstałych z rozcięcia kwadratu. Za pomocą tangramu można ułożyć niewyobrażalnie wiele kształtów. Te które proponujemy, pochodzą z książki Ścieżki matematyki.
Pobierz rozdział Tangramy, szablon i sprawdź, czy Twoi uczniowie ułożą wszystkie kształty.
Eksperymentarium z plusem
Angażujące interaktywne animacje, dzięki którym uczniowie zdecydowanie szybciej potrafią opanować, zrozumieć i ugruntować wiedzę z różnych działów matematyki – no i zrobią to z nieukrywaną przyjemnością. Przekonaj się!
Na stronie Eksperymentarium z plusem znajdziesz kilkadziesiąt takich animacji!
Łamigłówki matematyczne
Zagadki gotowe do wykorzystania jako: oryginalne otwarcie lekcji, wdzięczny materiał do wspólnego główkowania w grupach, frapujące zajęcie dla nudzących się uczniów, którzy szybciej poradzili sobie z innymi zadaniami niż ich koleżanki i koledzy, oraz cykliczny (klasowy, a nawet szkolny) konkurs. Sprawdź!
Te i inne łamigłówki, zagadki i rebusy znajdziesz na stronie Rozrywki matematyczne.
Kopuła geodezyjna
Kopuła geodezyjna to wielościan, który w bardzo dobry sposób przybliża powierzchnię kuli. To bardzo mocna i jednocześnie bardzo lekka budowla wzniesiona na półsferycznym szkielecie ażurowych pięciokątów lub sześciokątów podzielonych na trójkąty. Jak ją zbudować? To nie takie trudne. Potrzebne będą m.in. gazety, taśmy klejące, zszywacze… wszystko dokładnie opisaliśmy w instrukcji.
Iskierki matematyczne
Cykl wykładów powstałych na potrzeby słynnych konferencji TED (Technology, Entertainment and Design). Prelegentami są eksperci z najróżniejszych dziedzin, a poruszane tematy dotyczą m.in. technologii, nauki, ekologii, polityki, biznesu czy marketingu. Nieoczywista tematyka, humor oraz żywiołowy styl wystąpień sprawiają, że cieszą się one niezwykłą popularnością.
Jak komputery czytają zdjęcia
Dziecko bez kłopotów rozpozna na obrazku kota albo krzesło, a czy komputer też to potrafi? Fei-Fei Li
w swoim wystąpieniu opowiada m.in.
o tym, jak jej zespół stworzył bazę danych zawierającą 15 milionów zdjęć, dzięki którym komputer mógł się „nauczyć” rozumieć obrazy.
Czas trwania: 18 minut
Dlaczego „X” oznacza niewiadomą?
Dlaczego niewiadomą zawsze oznaczamy literą „x”? W zabawnym wykładzie Terry Moore podaje zaskakującą odpowiedź na to pytanie.
Czas trwania: 4 minuty
Jak wielka jest nieskończoność?
Wszystkie nieskończone zbiory są równoliczne, a może niektóre są większe od innych? Wykorzystując Cantorowską teorię mnogości, Dennis Wildfogel objaśnia koncepcję „nieskończonej nieskończoności”, która doprowadziła naukowców do frapującego wniosku – matematyka stawia pytania, na które nie ma odpowiedzi.
Czas trwania: 7 minut
Zrozumieć świat
Świat z pewnością byłby lepszy bez wojen, biedy czy konfliktów religijnych. Jak to osiągnąć? Trzeba wejść w skórę drugiej osoby i postawić się na jej miejscu. Okazuje się, że ta empatyczna wolta jest możliwa dzięki matematyce.
Czas trwania: 17 minut
Zobacz inne wykłady z cyklu Iskierki matematyczne.
Książki
Tym, którzy chcieliby rozciągnąć celebrację w czasie, polecamy pełne ciekawostek i wiedzy książki
Świętujemy z liczbą π i #matematyka.
Co możemy obliczyć za pomocą puszki pomidorów i metra krawieckiego?
Jak przekształcić plasterek pomarańczy w równoległobok?
Co ma wspólnego pocięta skóra wołu z Kartaginą?
Świętujemy z liczbą π to pozycja przeznaczona dla dzieci i młodzieży (9–14 lat), a także dorosłych, którzy chcą odkrywać piękno matematyki. Czytelnicy znajdą tu m.in. ciekawostki i anegdoty o ludolfinie, propozycje aktywności i zabaw, które można zorganizować podczas Dnia Liczby Pi oraz zagadki matematyczne o różnym stopniu trudności.
Czy Homer Simpson udowodnił Wielkie Twierdzenie Fermata?
Co wspólnego ma kalafior romanesco z długością granicy Portugalii?
Jaki jest przepis na idealne uderzenie z rzutu wolnego?
#matematyka to pełna humoru relacja z tego, co ekscytuje matematyków. Autor opisuje skomplikowany świat wzorów i definicji językiem potocznym, lecz bez nadętego udawania, że wszystko to jest przecież banalne. Ta lektura nie przyda się przy odrabianiu pracy domowej, ale zdecydowanie umożliwi spoufalenie się z Królową Nauk.