Iskierki matematyczne

Cykle wykładów powstałych na potrzeby słynnych konferencji TED (Technology, Entertainment and Design). Prelegentami są eksperci z najróżniejszych dziedzin, a poruszane tematy dotyczą m.in. technologii, nauki, ekologii, polityki, biznesu czy marketingu. Nieoczywista tematyka, humor oraz żywiołowy styl wystąpień sprawiają, że cieszą się one niezwykłą popularnością.

Spośród wykładów wybraliśmy te, które pokazują, jak niezwykłą i inspirującą nauką jest matematyka. Zachęcamy do obejrzenia ich wraz z uczniami. Każdy wykład ma napisy w języku polskim i trwa od kilku do kilkunastu minut.

Cykl 1. Dla tych, którzy nie cierpieli matematyki w szkole średniej

Co by było gdyby…?

Randall Munroe wykorzystuje matematykę, fizykę, logikę i humor, żeby odpowiedzieć na z pozoru absurdalne pytania „Co by było gdyby…?” (Na przykład: „Co by było, gdyby uderzyć piłkę poruszającą się z prędkością światła?”).

Czas trwania: 10 minut

Magiczne liczby Fibonacciego

Matematyka jest logiczna, praktyczna, potrafi być też zadziwiająca – tak jak ciąg Fibonacciego. Arthur Benjamin zgłębia zdumiewające właściwości tego szeregu liczb.

Czas trwania: 6 minut

Matematyka miłości

Czy matematykę można zaprząc w służbę miłości? Hannah Fry prezentuje schematy, według których dobieramy sobie partnerów. Podaje też 3 sposoby (zweryfikowane matematycznie!) na znalezienie drugiej połówki.

Czas trwania: 17 minut

Dlaczego „X”
oznacza niewiadomą?

Dlaczego niewiadomą zawsze oznaczamy literą „x”? W zabawnym wykładzie Terry Moore podaje zaskakującą odpowiedź na to pytanie.


Czas trwania: 4 minuty

Matemagia

Arthur Benjamin ściga się z osobami zaopatrzonymi w kalkulatory: oblicza w pamięci potęgi trzycyfrowych liczb, rozwiązuje niezwykle skomplikowane równania i zgaduje daty urodzin.

Czas trwania: 15 minut

Dlaczego zakochałem się w ogromnych liczbach pierwszych

Składają się z milionów cyfr, a do ich upolowania potrzebna jest armia matematyków oraz komputerów. Adam Spencer dzieli się ze słuchaczami swoim zamiłowaniem do tych dziwnych liczb i matematyki jako takiej.

Czas trwania: 17 minut

Cykl 2. Matematyka powalająca na kolana

Matematyka na zawsze

Eduardo Sáenz de Cabezón z urokiem i humorem odpowiada na pytanie, które zaprząta głowy wielu uczniów: po co nam matematyka? A przy okazji pokazuje piękno królowej nauk.

Czas trwania: 10 minut

Symetria – zagadka rzeczywistości

Światem rządzą prawa symetrii – od spinu cząstek subatomowych, po zjawiskowe struktury arabesek. Marcus du Sautoy pozwala zajrzeć do świata niewidzialnych liczb, które łączą wszystko, co symetryczne.

Czas trwania: 18 minut

Matematyka i magia origami

Robert Lang wyznacza nowe kierunki rozwoju sztuki origami. Wykorzystując zasady matematyki oraz inżynierii, tworzy skomplikowane wzory, które poza funkcją estetyczną mają również bardziej praktyczne zastosowanie.

Czas trwania: 17 minut

Zaskakująca matematyka miast i przedsiębiorstw

Fizyk Geoffrey West odkrywa i wyjaśnia zależności pomiędzy różnymi aspektami życia w mieście a prawami matematyki. Okazuje się, że stopień zamożności, współczynnik przestępczości czy prędkość przemieszczania się ludzi można wyliczyć na podstawie jednej liczby – liczby mieszkańców.

Czas trwania: 17 minut

Fraktale w afrykańskich wioskach

„Jestem matematykiem i chciałbym wejść na państwa dach” – tak Ron Eglash rozpoczynał rozmowy w trakcie badań prowadzonych w Afryce. Przyczynkiem do nich stały się wcześniejsze analizy planów tamtejszych wiosek, które układały się we wzory fraktalne.

Czas trwania: 17 minut

Fraktale i piękno chropowatości

Człowiek-legenda, matematyk Benoît Mandelbrot, wyjaśnia pojęcie chropowatości. Pokazuje też, jak dzięki matematyce fraktali odnaleźć regularność w strukturach, które wydają się nieprawdopodobnie skomplikowane.

Czas trwania: 17 minut

Matematyka historii

Matematyka może wiele powiedzieć o historii. Jean-Baptiste Michel opowiada m.in. o ewolucji języka czy o dynamice zmian liczby ofiar wojen. Uświadamia też, że digitalizacja źródeł historycznych pomaga odkryć niewidoczne dotąd schematy.

Czas trwania: 4 minuty

Cykl 3. Algorytmy są wśród nas

Jak algorytmy kształtują nasz świat

Ludzkość oddała władzę algorytmom. To one wpływają np. na kursy akcji czy rozwój technologii szpiegowskich. Polegamy na nich nawet przy podejmowaniu tak błahych decyzji jak wybór filmów. Coraz bardziej ufamy algorytmom – kiedy utracimy nad nimi kontrolę?

Czas trwania: 16 minut

Algorytmy i architektura

Greg Lynn opowiada o matematycznych korzeniach architektury i pokazuje, jak cyfrowe narzędzia oraz całki i różniczki pozwalają projektantom wyjść poza tradycyjne formy. Wśród przykładów zobaczymy m.in. kościół Glorious Church w Queens czy tytanowy zestaw do herbaty.

Czas trwania: 19 minut

Moralność z wyszukiwarki

Internetowe wyszukiwarki są zaufanym źródłem informacji i wyznacznikiem prawdy absolutnej. Czy jednak wyniki wyszukiwania są obiektywne? Andreas Ekström dowodzi, że nie, ponieważ za każdym algorytmem kryją się czyjeś przekonania, których nie potrafi wykluczyć żaden kod.

Czas trwania: 10 minut

Jak zhakowałam portale randkowe

Amy Webb bezskutecznie poszukiwała miłości na portalach randkowych, dlatego postanowiła rozszyfrować ich kody źródłowe. W swoim wystąpieniu opowiada o łamaniu zabezpieczeń, zabawnych tego skutkach i o tym, jak zmieniło się jej życie.


Czas trwania: 18 minut

Muzyka w kolorach i płomieniach

Jared Ficklin tworzy niesamowite wizualizacje dźwięków przy użyciu kolorów i ognia. Stara się w ten sposób odzwierciedlić emocje, które towarzyszą nam w trakcie słuchania muzyki. W ramach dygresji tłumaczy, jak dźwięki mogą rozwijać naszą kreatywność.

Czas trwania: 10 minut

Jak komputery czytają zdjęcia

Dziecko bez kłopotów rozpozna na obrazku kota albo krzesło, a czy komputer też to potrafi? Fei-Fei Li w swoim wystąpieniu opowiada m.in. o tym, jak jej zespół stworzył bazę danych zawierającą 15 milionów zdjęć, dzięki którym komputer mógł się „nauczyć” rozumieć obrazy.

Czas trwania: 18 minut

Materiały tylko dla nauczycieli.
Zaloguj się jako klubowicz.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej
Wiadomość została wysłana do odpowiedniego działu.