Strefa ucznia. Matematyka. Liceum i technikum. Klasa 2
Woreczki
W dziesięciu woreczkach chcemy umieścić różne liczby monet jednosesowych, w sumie 1000 seso. Monety te chcemy rozdzielić w taki sposób, żeby można nimi było wypłacić każdą sumę od 1 do 1000 seso, nie otwierając żadnego z woreczków.
Na ile sposobów można rozdzielić monety do woreczków?
Monety można rozdzielić na siedemdziesiąt cztery sposoby, oto dwa przykładowe:
1, 2, 4, 8, 16, 64, 128, 256, 489
1, 2, 4, 8, 16, 64, 128, 255, 490
Jachty
Panowie: Abacki, Babacki, Cabacki, Dabacki i Ebacki są posiadaczami pięknych jachtów. Są oni serdecznymi przyjaciółmi i każdy z nich ma córkę. Jacht każdego z panów nosi imię córki innego z nich. Jacht pana Abackiego nazywa się Anna od imienia córki Babackiego. Jacht Babackiego nazywa się Emilia, jacht Ebackiego – Wiktoria, a Dabackiego – Bożena. Emilia jest córką pana, którego jacht nazywa się imieniem córki pana Cabackiego. Córka pana Ebackiego nazywa się Alicja.
Kto jest ojcem Wiktorii?
Ojcem Wiktorii jest pan Abacki
Zagubiony
Przebywałem jako jedyny turysta w mieście Zamaku, które składa się z dwóch dzielnic: Albo i Obla, znanych z tego, że mieszkańcy Albo zawsze mówią prawdę, a mieszkańcy Obla zawsze kłamią. Poza tym dziwne są obyczaje w tym mieście, ponieważ jego mieszkańcy udzielają odpowiedzi tylko na jedno pytanie.
W wędrówce mej zabłądziłem i w pewnym momencie nie wiedziałem już, w jakiej dzielnicy się znajduję. Zadałem więc pierwszemu spotkanemu przechodniowi – co do którego nie mogłem mieć pojęcia, czy jest mieszkańcem Albo czy Obla – jedno pytanie i po otrzymaniu odpowiedzi od razu wiedziałem, w jakiej dzielnicy się znajduję.
Jak brzmiało pytanie?
Pytanie mogło brzmieć: „Czy mieszka pan w tej dzielnicy?”. W dzielnicy Albo odpowiedziałby TAK zarówno mieszkaniec Albo, jak i Obla, a w dzielnicy Obla odpowiedziałby NIE – także każdy z nich.
Nie wystarczyło zadać pytania mającego na celu sprawdzenie prawdomówności pytanego, przecież w Zamaku, tak jak w każdym zwykłym mieście, mieszkańca jednej dzielnicy można spotkać w drugiej.
Urlop
Podczas mego ostatniego urlopu padało przez dziewięć dni, lecz kiedy padało przed południem, to po południu nie padało, a każde deszczowe popołudnie było poprzedzone pięknym przedpołudniem. W sumie miałem siedem pięknych przedpołudni i osiem pięknych popołudni. Ile trwał urlop?
Urlop trwał dwanaście dni.
Materiały zaczerpnięto z książek
Rebusy matematyczne
Rebusy matematyczne