To nasz świat. Geografia
To nasz świat. Geografia
Seria To nasz świat. Geografia jest idealnym narzędziem do zgłębiania wiedzy o naszej planecie. Przedstawiamy aktualne informacje naukowe, które pozwalają zrozumieć zmiany zachodzące w naszej rzeczywistości. Proponujemy fascynującą podróż przez kontynenty, odkrywanie ich tajemnic i zgłębianie różnorodności kultur, krajobrazów i zjawisk przyrodniczych. Przygotowaliśmy interesujące zadania, intrygujące ciekawostki oraz nowoczesne mapy, które pomogą lepiej zrozumieć nasz świat i być świadomymi obywatelami globalnej społeczności.
Podręcznik dla klasy 5 otrzymał numer dopuszczenia do użytku szkolnego w wykazie MEN: 1211/1/2024.
Poznaj naszą nową serię, która jest:
Aktualna – opracowana na podstawie aktualnych danych statystycznych i map. Uwzględnia najnowsze odkrycia, badania i trendy w geografii.
Przystępna – uwzględnia możliwości percepcyjne ucznia (mniej tekstu, prosty język, więcej fotografii i infografik). Każdy temat ma przejrzysty, czytelny układ i kończy się podsumowaniem ułatwiającym naukę.
Angażująca – zawiera treści odnoszące się do codziennego życia ucznia. Materiał jest prezentowany w kolejności, która umożliwia czytelnikom rozwijanie wiedzy krok po kroku i stopniowe opanowywanie trudniejszych pojęć.
Nowoczesna – wykorzystuje nowoczesne formy prezentacji wiedzy (sketchnotki, wykresy, schematy) oraz aktualne, czytelne i nietrudne do analizowania mapy.
Różnorodna – proponuje zróżnicowane zadania, zarówno jeśli chodzi o formę, jak i stopień trudności.
Ciekawa – pełna przykładów, ćwiczeń i zadań, które pozwalają uczniom zastosować poznaną wiedzę w praktyce. Dzięki temu informacje lepiej się utrwalają.
Materiały dodatkowe
Zeszyt ćwiczeń
Zawiera różnorodne zadania (w tym zestawy ćwiczeń do map) kształcące kluczowe umiejętności.
Multipodręcznik – cyfrowa wersja podręcznika
Wzbogacony o dodatkowe materiały (m.in. filmy, karty pracy, ćwiczenia interaktywne) oraz wiele przydatnych funkcjonalności.
Generator sprawdzianów
Darmowa baza gotowych prac klasowych (wraz
z odpowiedziami)
z możliwością stworzenia
i zapisania własnych zestawów zadań.
Karty pracy
Różne rodzaje kart umożliwiają uczniom (także tym z SPE) sprawdzenie swojej wiedzy w praktyce.
Filmy edukacyjne
Ułatwiają nauczycielowi prowadzenie zajęć,
a uczniom pomagają
w opanowaniu materiału.
Prezentacje PowerPoint
Dodatkowe wiadomości dla zainteresowanych uczniów. Przydadzą się też nauczycielom, którzy chcą dokładniej omówić dane zagadnienie.
Naszą koncepcję nauczania realizujemy w podręcznikach i zeszytach ćwiczeń do przyrody dla 4 klasy oraz biologii dla 5 klasy.
To nasz świat. Geografia
nowy podręcznik dla klasy 5
Podręcznik
nr w wykazie MEN: 1211/1/2024
Jakie są jego najważniejsze atuty?
- Dostosowany do percepcji ucznia – mniej tekstu, prosty język, więcej fotografii i infografik.
- Pierwszy dział to Lądy i oceany, aby początkowy kontakt z nowym przedmiotem był inspirujący i ciekawy.
- Strefy krajobrazowe omówione są w kolejności zgodnej z ich pasowym ułożeniem. Uczniowie najpierw poznają strefy, a później je analizują
i porównują. - Aktualne dane – wszystkie mapy i zestawienia statystyczne zostały oparte na najnowszych informacjach.
- Nowoczesne i nietrudne do analizowania mapy, ułatwiające uczniom rozumienie złożonych procesów geograficznych.
Multipodręczniki
Multipodręcznik (cyfrowa wersja podręcznika dla ucznia) jest wzbogacony o dodatkowe materiały: filmy (w jakości 4K, HD, SD), karty pracy oraz ćwiczenia interaktywne. Umożliwia wyświetlanie na ekranie pojedynczych zadań, powiększanie fragmentów tekstu, zdjęć i ilustracji oraz daje dostęp do wielu innych przydatnych funkcjonalności.
Multipodręcznik (cyfrowa wersja podręcznika dla nauczyciela)
Rozszerzona wersja multipodręcznika dla ucznia, z komentarzami metodycznymi, prezentacjami, odpowiedziami na pytania z podręcznika, dodatkowymi pomysłami oraz materiałami pomagającymi w prowadzeniu ciekawych lekcji.
Zeszyt ćwiczeń
Zeszyt ćwiczeń To nasz świat. Geografia dla klasy 5
Dopasowany do podręcznika
- Zawiera te same działy i tematy co podręcznik.
- Zachęca do aktywnego przyswajania wiedzy poznawanej na danej lekcji.
- Przygotowuje ucznia na to, jakie zagadnienia ma opanować (sekcja „Dziś się nauczysz”).
Urozmaicony
- Proponuje różnorodne zadania kształcące ważne umiejętności (pisanie krótkich tekstów, ocenianie prawdziwości zdań, łączenie pasujących elementów, podpisywanie fotografii).
- Jest bogato ilustrowany zdjęciami krajobrazów oraz zwierząt w ich naturalnym środowisku.
- Zawiera dodatkowe zestawy ćwiczeń do map.
Uczy, a nie odpytuje
- Służy aktywnemu poznawaniu tematu podczas lekcji (a nie kontroli i ocenianiu).
- Podpowiada najważniejsze słownictwo potrzebne do rozwiązania zadań.
- Poszerza wiedzę ucznia o świecie.
Przygotowuje do dalszej edukacji
- Utrwala podstawowe i kluczowe umiejętności, takie jak np. wskazywanie kierunków świata.
- Wyrabia umiejętność zwracania uwagi na wszystkie elementy mapy – jej tytuł, skalę, poszczególne znaki
w legendzie i w treści mapy. - Uczy czytania klimatogramów, a także wyciągania wniosków na ich podstawie.
Materiały dodatkowe
Generator sprawdzianów
Darmowa baza gotowych prac klasowych (wraz
z odpowiedziami)
z możliwością stworzenia
i zapisania własnych zestawów zadań.
Karty pracy
Różne rodzaje kart umożliwiają uczniom (także tym z SPE) sprawdzenie swojej wiedzy w praktyce.
Filmy edukacyjne
Ułatwiają nauczycielowi prowadzenie zajęć,
a uczniom pomagają
w opanowaniu materiału.
Prezentacje PowerPoint
Dodatkowe wiadomości dla zainteresowanych uczniów. Przydadzą się też nauczycielom, którzy chcą dokładniej omówić dane zagadnienie.
Sketchnotki
Usystematyzowana
i przedstawiona
w formie rysunkowych wykresów wiedza
z każdego działu
w podręczniku.
Sprawdziany
Zestawy zadań (wraz
z kluczami odpowiedzi) sprawdzające wiedzę uczniów po zrealizowaniu poszczególnych działów podręcznika.
Naszą koncepcję nauczania realizujemy w podręcznikach i zeszytach ćwiczeń do przyrody dla 4 klasy oraz biologii dla 5 klasy.
Podręcznik
To nasz świat. Geografia
W 6 klasie (1 godzina tygodniowo) omawiamy zagadnienia związane z ruchami Ziemi, obrotowym i obiegowym, oraz ich następstwami. Uczniowie powtórzą informacje dotyczące południków i równoleżników, nauczą się, czym są szerokość i długość geograficzna, a także jak określać położenie matematyczno-geograficzne punktów i obszarów. Ponadto koncentrujemy wzrok na Europie – m.in. jej położeniu, granicach, podziale politycznym czy środowisku przyrodniczym. Z uwagą przyglądamy się krajom sąsiadującym z Polską, w tym Ukrainie i Rosji, co w obecnych czasach uczniów szczególnie interesuje.
Podręcznik
To nasz świat. Geografia
W 7 klasie (2 godziny tygodniowo) skupiamy się na Polsce. Omawiamy środowisko przyrodnicze, a także społeczeństwo i gospodarkę naszego kraju na tle Europy. Uczniowie poznają, jak istotne są relacje między elementami środowiska geograficznego na przykładzie wybranych obszarów Polski. Ich szczególną uwagę przyciągnie zapewne blok zajęć poświęconych własnemu regionowi, gromadzeniu informacji o cechach środowiska, strukturze demograficznej czy gospodarce. Doświadczenie pokazuje, że tematy związane z małą ojczyzną są dla uczniów szczególnie atrakcyjne i budują ich tożsamość.
Podręcznik
To nasz świat. Geografia
Autorzy podręcznika
Mateusz Gański – nauczyciel geografii w liceum
Absolwent Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał Medal Rektora tej uczelni za osiągnięcie dobrych wyników w nauce. Finalista XXXV Olimpiady Geograficznej. Egzaminator OKE w zakresie egzaminu maturalnego z geografii. Współautor zbioru zadań maturalnych z geografii z cyfrowym wspomaganiem nauki pt. „NOWA Teraz matura. Geografia” (Nowa Era, 2022). Współpracuje z czasopismem „Geografia w szkole”.
W swojej pracy nauczycielskiej skupia się na kształtowaniu umiejętności dostrzegania prawidłowości
w rozmieszczeniu zjawisk na Ziemi i związków między różnymi elementami środowiska geograficznego. Ma duże doświadczenie w przygotowywaniu uczniów do Olimpiady Geograficznej i organizowaniu zajęć koła geograficznego.
W czasie wolnym interesuje się thrillerami i kryminałami (literatura i film), czytaniem książek popularnonaukowych, muzyką i zwiedzaniem miast. Lubi grać w symulatory budowy miasta i śledzić trendy na TikToku.
Julia Podlewska – nauczycielka geografii (szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące)
Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na geografii osadnictwa oraz rozwoju miast. Aktywnie uczestniczy w dyskusjach dotyczących ogólnego nauczania i nauczania geografii prowadzonych przez grupy społecznościowe.
Prowadzi koło zainteresowań i stara się wykorzystywać pomoce multimedialne w swojej pracy. W edukacji uważa, że ważne są relacje z drugim człowiekiem i wspieranie ucznia w jego pasjach. Na zajęciach kładzie nacisk zarówno na pracę indywidualną, jak i grupową, a także stara się dopasowywać zadania i formę lekcji do klasy,
z którą ma zajęcia.
Tworzy własne materiały edukacyjne, które wykorzystuje na zajęciach, w tym gry dydaktyczne, takie jak domino czy planszówki, oraz organizuje turnieje.