Fizyka. Konkurs. Jak to działa?

„Jak To Działa?”

Konkurs dla dociekliwych

Jak działa kołdra? Niby każdy wie, ale jakie zjawiska fizyczne zachodzą, kiedy się nią okrywamy? A jak funkcjonują głośnik, podeszwa buta, wkład do długopisu czy inne używane przez nas na co dzień urządzenia lub przedmioty? I co by się stało, gdyby jakiś istotny ich element był inny lub gdyby go w ogóle nie było?

Chcemy przybliżyć uczniom fizykę, żeby dostrzegli jej prawa w swoim życiu i otoczeniu. Pragniemy rozbudzić ich zainteresowanie tym przedmiotem, zachęcić do samodzielnego eksperymentowania i doskonalić umiejętność przejrzystego przedstawiania zjawisk fizycznych i swojego przekazu.

Na czym polega konkurs?

Każdy uczestnik indywidualny lub każda grupa przygotowuje jeden film (trwający maksymalnie 4 minuty), w którym prezentuje zasady działania dwóch wybranych urządzeń lub przedmiotów – jednego wybranego z listy A oraz jednego z listy B.

Lista A:

  1. Podeszwa buta
  2. Nóż
  3. Młotek
  4. Łom
  5. Kołdra
  6. Lustro
  7. Otwieracz do butelek
  8. Nożyczki
  9. Dziadek do orzechów
  10. Klamerka do przypinania prania do sznurka
  11. Strzykawka

Lista B:

  1. Wkład do długopisu
  2. Czajnik z gwizdkiem
  3. Kawiarka
  4. Blokada dopływu wody w spłuczce (zawór pływakowy)
  5. Toster
  6. Wentylator
  7. Głośnik
  8. Latarka

 

W filmie powinno się także znaleźć wyjaśnienie i wskazanie, które zjawiska fizyczne poznane w szkole podstawowej zachodzą podczas działania urządzenia lub zastosowania przedmiotu.

Szczegółowe warunki i aspekty techniczne filmu, spis urządzeń i przedmiotów do wyboru oraz wykaz zagadnień fizycznych, do których należy się odnieść w filmach, zostały zamieszczone w regulaminie.

Przy ocenie pracy będą brane pod uwagę trzy kluczowe elementy: zrozumienie zagadnienia, jasność przekazu oraz kreatywność.

Uwaga – ze względów prawnych w konkursie będą oceniane tylko te prace, którym towarzyszyć będą zgłoszenia konkursowe wypełnione przez nauczyciela fizyki. Konieczne są też zgody na udział w konkursie podpisane przez rodziców wszystkich uczniów, którzy uczestniczyli w przygotowaniu pracy.

Pliki do pobrania

Kogo zapraszamy do konkursu?

Uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych ‒ niezależnie od tego, z jakiej serii podręczników korzystają. Mogą oni brać udział w konkursie indywidualnie lub w maksymalnie trzyosobowych grupach.

Jakie są nagrody?

Nagrodzimy trzy najlepsze prace (I, II i III miejsce). Uczniowie otrzymają książki i gry edukacyjne, a opiekujący się nimi nauczyciele – książki o tematyce fizycznej.

Gdzie i do kiedy przesłać prace?

Linki do filmów w formatach MP4, MPG, AVI lub MOV prosimy wysyłać pod adresem e-mailowym jaktodziala@gwo.pl do 25 marca 2025 r.

Prace konkursowe oraz potrzebne dokumenty (zgłoszenie, zgody rodziców) przesyła do nas nauczyciel fizyki.

Kiedy nastąpi rozstrzygnięcie?

Wyniki ogłosimy 8 kwietnia 2025 r. na tej stronie oraz na naszych profilach w serwisie Facebook Przyroda. To nasz świat
oraz Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.

Serdecznie zapraszamy do konkursu!

Materiały tylko dla nauczycieli.
Zaloguj się jako klubowicz.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej
Wiadomość została wysłana do odpowiedniego działu.