Programy nauczania M+

Obowiązujące zasady zatwierdzania programów nauczania

Według obowiązujących od lutego 2017 r. zasad (opisuje je art. 22a Ustawy o systemie oświaty):
  • nauczyciel lub zespół nauczycieli przedstawia dyrektorowi przedszkola lub szkoły program wychowania przedszkolnego lub program nauczania do danych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego na dany etap edukacyjny,
  • dyrektor przedszkola lub szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej dopuszcza do użytku w danym przedszkolu lub danej szkole przedstawiony przez nauczyciela lub zespół nauczycieli program wychowania przedszkolnego lub programy nauczania.
W praktyce szkolnej opinia rady pedagogicznej może być opinią zespołu przedmiotowego. Ważne jest, aby potwierdzała dwa fakty, bez których dyrektor szkoły nie będzie mógł zatwierdzić programu nauczania:
  1. czy dany program realizuje obowiązującą podstawę programową,
  2. czy dany program jest dostosowany do poziomu i możliwości uczniów danej szkoły.
Warto wspomnieć, że nie obowiązują już zasady mówiące, iż dyrektor szkoły może się zwrócić o opinię dotyczącą programu nauczania do:
  • nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego, posiadającego wykształcenie wyższe i kwalifikacje wymagane do prowadzenia zajęć edukacyjnych, dla których program jest przeznaczony,
  • konsultanta lub doradcy metodycznego,
  • zespołu nauczycielskiego, zespołu przedmiotowego lub innego zespołu problemowo-zadaniowego, o których mowa w przepisach w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.
GWO nie upublicznia opinii zewnętrznych podmiotów na temat naszych nowych programów nauczania. Zatwierdzenie programu nauczania na podstawie opinii innej niż rady pedagogicznej, zespołu przedmiotowego bądź nauczyciela z danej szkoły może bowiem narazić dyrektora szkoły na zarzut łamania procedury zapisanej w Ustawie o systemie oświaty.

Matematyka z plusem. Program nauczania matematyki w klasach 4–8 w szkole podstawowej
(program zbieżny z podstawą programową z roku 2017 r.)
M. Jucewicz, M. Karpiński, J. Lech

Program nauczania – plik pdf | plik docx
Program nauczania od roku szkolnego 2022–2023 – plik pdf | plik docx
Program nauczania od roku szkolnego 2024–2025 – Nowośćplik pdf | plik docx

Matematyka z plusem. Program nauczania matematyki w liceum i technikum
(program zbieżny z podstawą programową z roku 2018 r.)
M. Dobrowolska, M. Karpiński, J. Lech
Program nauczania – Nowośćplik pdf | plik doc

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, publikując program na stronie www.gwo.pl, wyraża tym samym zgodę na bezpłatne wykorzystanie przez nauczycieli niniejszego programu do pracy z uczniami oraz zgodę na tworzenie przez nauczycieli autorskich programów nauczania w oparciu o program nauczania Matematyka z plusem pod warunkiem, że w przygotowanym materiale zostanie zapisana informacja, iż powstał on na podstawie programu Matematyka z plusem do danego etapu nauczania.

Program nauczania do danego przedmiotu dopuszcza do użytku w danej szkole dyrektor szkoły – na wniosek nauczyciela (nauczycieli) i po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej.

Podstawa prawna: ustawa z 14 grudnia 2016 r. „Prawo oświatowe” plik pdf

Materiały tylko dla nauczycieli.
Zaloguj się jako klubowicz.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej
Wiadomość została wysłana do odpowiedniego działu.