Dobrze pomyślana wychowawcza

Dobrze pomyślana wychowawcza

Projekt Dobrze pomyślana wychowawcza skierowany jest do nauczycieli wychowawców starszych klas szkoły podstawowej oraz szkół średnich. Celem projektu jest omówienie aktualnych zagadnień wychowawczych, m.in. zagrożeń niesionych przez portale społecznościowe, radzenia sobie z agresją i przemocą oraz otwartości na inne kultury.

Punktem wyjścia do rozmowy z młodzieżą zawsze jest komiks lub krótkometrażowy dokument. Autorami komiksów są uznani i nagradzani polscy artyści – swoje prace przygotowali specjalnie na potrzeby tego projektu. Filmy natomiast stanowią część projektu Akademia Dokumentalna (więcej na: akademiadokumentalna.pl), a pochodzą z Festiwalu Filmowego Docs Against Gravity – jednego z najbardziej uznanych festiwali filmów dokumentalnych na świecie.

Dostęp do całego projektu Dobrze pomyślana wychowawcza mają nauczyciele, którzy na co dzień pracują z podręcznikami GWO. Pozostałym nauczycielom udostępniamy wybrane materiały.

Pomocne lektury

Pretekstem do rozpoczęcia dyskusji z młodzieżą mogą być również książki. Przedstawiamy tytuły, które poruszają ważną problematykę. Warto polecić je uczniom lub sięgnąć po nie podczas lekcji wychowawczej.

Poradnik hodowcy aniołów

Dyskryminacja. Powiedz: stop!

Materiały do pracy z filmem

Autorką scenariuszy jest Żaneta Rachwaniec-Szczecińska – psycholożka, socjolożka, psychoterapeutka,
wykładowczyni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu SWPS oraz Wyższej Szkoły Humanitas.

Ninnoc

reż. Niki Padidar,
Holandia 2015, 19 min.

Nastoletnia Ninnoc wszędzie czuje się nieswojo. Nie chce się dostosować, a zarazem boi się samotności. Zadaje sobie pytania, czym jest popularność, tak ważna w tym wieku. Kiedy jest się „normalnym”, a kiedy już nie?

Dom

reż. Katrine Philip,
Dania 2015, 27 min.

13-letnia Salimah opuszcza Malezję i przeprowadza się do taty i siostry, którzy od lat mieszkają w Danii. Dziewczynka musi zmierzyć się z nowym językiem i innymi obyczajami oraz nawiązać relację z rodziną, której tak naprawdę nie zna.

Skoczkowie

reż. Gracia Torres,
Filipiny 2014, 10 min.

Historia chłopców, którzy zarabiają na życie, zbierając odpadki. Wskakują na jadące śmieciarki, by znaleźć rzeczy, które można sprzedać i w ten sposób pomóc rodzinie.

O czym marzysz?

reż. Paula Gomez Vera,
Chile 2014, 29 min.

Libko mieszka w górskiej wiosce w Chile. Jest Mapuczem, Indianinem o „silnej duszy i czarnej krwi”, dumnym z pochodzenia i bogatej, wielowiekowej tradycji. Chciałby, żeby chilijskie dzieci poznały i szanowały kulturę Mapuczów.
Przez uszy Ellen

reż. Saskia Gubbels,
Holandia 2011, 18 min.

Ellen nie słyszy, ale chciałaby pójść do zwyczajnego gimnazjum – to jednak duże wyzwanie. Czy uda jej się przekonać otoczenie, że temu podoła?


Materiały do pracy z komiksem

Zagrożenia związane z powielaniem niesprawdzonych informacji w internecie
Przeciwdziałanie
mowie nienawiści


Materiały tylko dla nauczycieli.
Zaloguj się jako klubowicz.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej
Wiadomość została wysłana do odpowiedniego działu.