Dobrze pomyślana wychowawcza
Dobrze pomyślana wychowawcza
Projekt Dobrze pomyślana wychowawcza skierowany jest do nauczycieli wychowawców starszych klas szkoły podstawowej oraz szkół średnich. Celem projektu jest omówienie aktualnych zagadnień wychowawczych, m.in. zagrożeń niesionych przez portale społecznościowe, radzenia sobie z agresją i przemocą oraz otwartości na inne kultury.
Punktem wyjścia do rozmowy z młodzieżą zawsze jest komiks lub krótkometrażowy dokument. Autorami komiksów są uznani i nagradzani polscy artyści – swoje prace przygotowali specjalnie na potrzeby tego projektu. Filmy natomiast stanowią część projektu Akademia Dokumentalna (więcej na: akademiadokumentalna.pl), a pochodzą z Festiwalu Filmowego Docs Against Gravity – jednego z najbardziej uznanych festiwali filmów dokumentalnych na świecie.
Dostęp do całego projektu Dobrze pomyślana wychowawcza mają nauczyciele, którzy na co dzień pracują z podręcznikami GWO. Pozostałym nauczycielom udostępniamy wybrane materiały.
Pomocne lektury
Pretekstem do rozpoczęcia dyskusji z młodzieżą mogą być również książki. Przedstawiamy tytuły, które poruszają ważną problematykę. Warto polecić je uczniom lub sięgnąć po nie podczas lekcji wychowawczej.
Materiały do pracy z filmem
Autorką scenariuszy jest Żaneta Rachwaniec-Szczecińska – psycholożka, socjolożka, psychoterapeutka,
wykładowczyni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu SWPS oraz Wyższej Szkoły Humanitas.
Ninnoc
reż. Niki Padidar,
Holandia 2015, 19 min.
Dom
reż. Katrine Philip,
Dania 2015, 27 min.
Skoczkowie
reż. Gracia Torres,
Filipiny 2014, 10 min.
reż. Paula Gomez Vera,
Chile 2014, 29 min.
reż. Saskia Gubbels,
Holandia 2011, 18 min.
Materiały do pracy z komiksem