Z satysfakcją przedstawiamy serie przyrodnicze GWO – To nasz świat. Geografia oraz To nasz świat. Biologia (nie zapominając
o wcześniejszej: To nasz świat. Przyroda). Łączy je to, że są nowoczesne, aktualne i ciekawe – zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Chcemy Państwu zaprezentować i dokładnie omówić serie do nauczania geografii i biologii. Z przyjemnością spotkamy się z Państwem w równie nowoczesnym i ciekawym budynku Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Oprócz spotkań poświęconych naszym seriom przyrodniczym proponujemy też Państwu wykłady doświadczonych i cenionych specjalistów – dr. Wojciecha Glaca (biologia) oraz dr. Bartłomieja Kulasa (geografia).

Serdecznie zapraszamy!

Współorganizatorem wydarzenia jest Europejskie Centrum Solidarności.

Kiedy?

13.03.2024 r. (środa)
15.30 –17.00

Gdzie?

Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk

Sale warsztatowe nr 4 (spotkania dla geografów) i 5 (spotkania dla biologów), 3. piętro

Uwaga – liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Uczestnicy otrzymają komplet materiałów przydatnych w codziennej pracy nauczyciela oraz zaświadczenie o udziale.

Spotkanie dla nauczycieli geografii

Najpierw zapoznamy Państwa z serią To nasz świat. Geografia, a później zaprosimy na zajęcia wykładowo-warsztatowe poświęcone mapie prowadzone przez dr. Bartłomieja Kulasa.

Jak nowocześnie i ciekawie uczyć geografii. Prezentacja podręcznika dla klasy 5 i obudowy dydaktycznej do serii To nasz świat. Geografia w świetle zmian planowanych przez MEN

Na spotkaniu omówimy następujące zagadnienia:

  • Z jakich najważniejszych elementów zbudowany jest podręcznik.
  • Jak skonstruowana jest lekcja i jak skutecznie ją przeprowadzić.
  • Obudowa dydaktyczna – przegląd materiałów wzbogacających serię.
  • Jak efektywnie korzystać z multipodręcznika.
  • Nasza seria w kontekście zmian proponowanych przez MEN.
  • Co wyróżnia serię To nasz świat. Geografia.

To spotkanie poprowadzą Paweł Druet, redaktor merytoryczny serii To nasz świat. Geografia, pracownik naukowy Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej na Uniwersytecie Gdańskim, oraz Piotr Szwocha, koordynator promocji serii To nasz świat. Geografia w Gdańskim Wydawnictwie Oświatowym.

Co nauczyciel i uczeń powinni wiedzieć podczas pracy z mapą
Zajęcia wykładowo-warsztatowe

Mapa to podstawowy atrybut każdego geografa i niezbędne wyposażenie szkoły, pozwala też zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. To narzędzie wciąż jednak skrywa wiele tajemnic, które warto poznać, ucząc młodzież. W części wykładowej uczestnicy będą mogli zapoznać się ze sposobami wykorzystania mapy w nauczaniu geografii oraz stosowanymi w ich tworzeniu technikami prezentacji zjawisk. Dobre zrozumienie sposobu konstrukcji danej mapy ułatwia znacząco rozumienie jej treści.

W części praktycznej uczestnicy warsztatu poznają sekret metody hipsometrycznej i odkryją, w jaki sposób Eugeniusz Romer zrewolucjonizował sposób zaznaczania wysokości na mapie, wykorzystując do tego barwę. Zastosowanie nauki przez zabawę pozwoli także na wprowadzenie ciekawej formuły pracy z klasą, która pomoże zainteresować uczniów tematyką kartografii.

Zajęcia poprowadzi Bartłomiej Kulas – doktor nauk społecznych w dyscyplinie geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, nauczyciel geografii oraz podstaw przedsiębiorczości w gdańskich liceach (V LO oraz ULO). Założył i prowadzi portal edukacyjny Geografia24.pl.

Spotkanie dla nauczycieli biologii

Najpierw zapoznamy Państwa z serią To nasz świat. Biologia, a później zaprosimy na wykład dr. Wojciecha Glaca poświęcony gamifikacji.

Jak nowocześnie i ciekawie uczyć biologii. Prezentacja podręcznika dla klasy 5 i obudowy dydaktycznej do serii To nasz świat. Biologia w świetle zmian planowanych przez MEN

Na spotkaniu omówimy następujące zagadnienia:

  • Z jakich najważniejszych elementów zbudowany jest podręcznik.
  • Jak skonstruowana jest lekcja i jak skutecznie ją przeprowadzić.
  • Obudowa dydaktyczna – przegląd materiałów wzbogacających serię.
  • Jak efektywnie korzystać z multipodręcznika.
  • Nasza seria w kontekście zmian proponowanych przez MEN.
  • To nasz świat. Biologia – uczenie przyczynowo-skutkowe.

To spotkanie poprowadzą Małgorzata Chajewska, redaktorka merytoryczna serii To nasz świat. Biologia i nauczycielka, oraz Michał Szczepański, koordynator promocji serii To nasz świat. Biologia i To nasz świat. Przyroda w Gdańskim Wydawnictwie Oświatowym.

Przez emocje do poznania, czyli o skuteczności gier i gamifikacji w edukacji biologicznej

Nikogo nie dziwi fakt, że dzieci poznają świat przez zabawę, w której emocje towarzyszące aktywności stanowią klucz do pamięci, uważności i poznania. Lecz gdy przychodzi do myślenia o edukacji szkolnej, emocje i zabawa bywają oceniane jako zbytek, a czasem wręcz przeszkoda w efektywnym uczeniu się. Tymczasem metody uczenia oparte na grach i strategia nauczania określana jako gamifikacja okazują się skuteczne nie tylko jako motywujące do uczenia, ale również jako stwarzające przestrzeń do zdobywania wiedzy i umiejętności. Podczas wykładu na przykładzie autorskich wdrożeń przedstawione zostaną pomysły, zasady i efekty zastosowania w uczeniu biologii gier
i grywalizacji.

Wykład poprowadzi Wojciech Glac – doktor neurobiologii, wykładowca na kierunkach biologia, biologia medyczna, psychologia i kryminologia na Uniwersytecie Gdańskim. Popularyzator wiedzy o mózgu. Od 14 lat organizuje Dni Mózgu w Trójmieście. Jest laureatem nagrody Popularyzator Nauki oraz nagrody Nauczyciel Roku dla najlepszych nauczycieli Uniwersytetu Gdańskiego.

Materiały tylko dla nauczycieli.
Zaloguj się jako klubowicz.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej
Wiadomość została wysłana do odpowiedniego działu.