Szkolenia i wykłady
Szkolenia i wykłady
Prowadząca: Dominika Wiśniewska – edukatorka Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego
Prowadząca: Aleksandra Rydzek – edukatorka Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego
Prowadzący: Konrad Kobierski – edukator Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego
Prowadzący: Aleksandra i Piotr Stanisławscy
Prowadzący: dr Dawid Weisbrodt
Prowadzący: dr Wojciech Glac
Prowadzący: dr Wojciech Glac
Prowadzący: dr Wojciech Glac
Prowadzący: Adam Zbyryt
Prowadzący: Adam Zbyryt
Prowadzący: dr hab. Piotr Rutkowski
Prowadząca: Agata Michalak
Prowadząca: Agata Michalak
Prowadząca: Agata Baj
Prowadzący: prof. Ireneusz Sobota
Prowadzący: Hanna Będkowska,
Piotr Kossobudzki-Kanar
Wspieramy Ukrainę!
W polskich szkołach uczy się wielu uczniów – uchodźców z Ukrainy, którzy uciekają z terenów objętych konfliktem zbrojnym. Żeby przygotować się na to pod względem organizacyjnym, ale też jak najlepiej pomóc dzieciom i młodzieży w aklimatyzacji w szkole, GWO zorganizowała bezpłatne szkolenia.
Prowadząca: Hanna Wąż
Prowadząca: Marta Siwak
Prowadząca: Aleksandra Schild
Chcesz być na bieżąco?
Z chęcią powiadomimy Cię o ciekawych wydarzeniach lub nowościach. Wypełnij Kartę nauczyciela, aby otrzymywać nasz newsletter.
Zaproszenie do współpracy!
Masz ciekawy pomysł na szkolenie z zakresu przyrody lub biologii? Chętnie się z nim zapoznamy. Zapraszamy do przesyłania ofert pod adresem e-mail mszczepanski@gwo.pl.
Oferta powinna zawierać:
- krótki opis pomysłu z uwzględnieniem dotyczącego go przedmiotu i poziomu edukacyjnego,
- dane autora: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu oraz ewentualną informację o dotychczas przygotowanych szkoleniach.
Nie udało Ci się wziąć udziału w webinarze lub coś Ci umknęło w jego trakcie?
Nie szkodzi – obejrzyj nagranie!
Ebook – materiał z podręcznika To nasz świat. Przyroda
Zapisy wkrótce
Webinar dla nauczycieli biologii, geografii i przyrody
Jak skutecznie uczyć o współczesnych zmianach środowiska przyrodniczego?
Prelekcja była odpowiedzią na apel szerokiego grona specjalistów z różnych dziedzin, podkreślających konieczność podjęcia szybkich działań edukacyjnych mających na celu zwiększenie świadomości zagrożeń, które niesie narastający kryzys środowiskowy. Olbrzymia skala obecnie obserwowanych zmian środowiska stała się przyczynkiem do wydzielenia nowej epoki geologicznej – antropocenu. Współcześnie próżno szukać na Ziemi ekosystemu, który nie nosi piętna oddziaływania człowieka. Wedle wielu badaczy skutki tych zaburzeń będą mieć olbrzymi wpływ na globalne procesy gospodarcze i społeczne. Jednak w powszechnym mniemaniu problem obecnych zmian środowiska nie jest jednoznaczny. Wobec takiego stanu rzeczy wielu nauczycieli i uczniów zadaje sobie pytania:
- Czy obecne ocieplenie to chwilowa anomalia czy może początek globalnej katastrofy?
- Jak obecna skala zmiany klimatu prezentuje się na tle zmian klimatycznych w poprzednich epokach geologicznych?
- Czy współczesne wymieranie gatunków zagraża także naszej cywilizacji czy też jest wymysłem nadwrażliwych ekologów, hamujących jej rozwój?
Źródłem owych wątpliwości są dość częste w środkach masowego przekazu postawy negujące konsensus naukowy w sprawie antropogenicznych przyczyn współczesnej zmiany klimatu i innych zagrożeń, które niesie dalsza degradacja środowiska przyrodniczego. Webinar był odpowiedzią na bardzo skromną reprezentację zagadnień związanych z współczesną katastrofą ekologiczną
w programach nauczania przedmiotów przyrodniczych. Jeszcze mniej mówi się w polskich szkołach o tym, w jaki sposób te kwestie rzutują i rzutować będą na nasz kraj.
Dawid Weisbrodt
Geograf, doktor nauk biologicznych w zakresie ekologii. Od kilkunastu lat związany z edukacją przyrodniczą, którą z równym zapałem krzewi zarówno wśród uczniów i studentów, jak
i słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku. Pomysłodawca i wykonawca szeregu projektów i działań związanych z ochroną przyrody. Na świat najchętniej spogląda przy użyciu mikroskopu, lornetki
i wizjera aparatu fotograficznego, z którym praktycznie się nie rozstaje.
Organizatorzy:
Webinar realizujemy dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.