Książki na lato 16–18 lat

Książki dla młodzieży w wieku 16–18 lat

Hodowla

W porządnej szkole wszystko jest pod kontrolą. Uczą się w niej tylko ładni, grzeczni i wzorowi. Nie ma tam miejsca na myślenie, a czarne zawsze jest białe. W porządnej szkole bycie innym jest karane. Śmiercią.

Ojczyzna polszczyzna dla uczniów

Każdy z nas niemal codziennie wpada w pułapki językowe. Profesor Jan Miodek od wielu lat ostrzega przed nimi w popularnych wykładach telewizyjnych.

W niniejszej książce – ilustrowanej zabawnymi rysunkami Szymona Kobylińskiego – zebrano najciekawsze omawiane przez profesora zagadnienia.

Ojczyzna polszczyzna uczy świadomego i poprawnego posługiwania się językiem polskim, z wdziękiem
i humorem podpowiadając, jak wybrnąć z jego zawiłości.

Kontynuację tej tematyki można znaleźć w książce Nie taki język straszny.

Nie taki język straszny. O polszczyźnie do uczniów

Przewodnik po meandrach języka polskiego będący kontynuacją Ojczyzny polszczyzny dla uczniów prof. Jana Miodka.

Profesor Jan Miodek, wspierany ilustracjami Szymona Kobylińskiego, przedstawia najważniejsze zjawiska stylistyczne i gramatyczne, które pojawiły się w języku polskim w ostatnich latach. Barwnie i szczegółowo wyjaśnia mechanizmy ich powstawania oraz związek z historią naszego języka.

Nie taki język straszny to dowcipny styl, praktyczne wskazówki oraz lekcja miłości do polszczyzny.

Ciało w literaturze i kulturze

Co ma wspólnego tekst literacki z ciałem? Jaką rolę społeczną miała do odegrania rozbuchana fizjologia opisana w literaturze sowizdrzalskiej? W jaki sposób usytuowanie ciała w przestrzeni pomaga w interpretacji sceny balu u Senatora? Którym typem antropologicznym jest Wokulski i co z tego wynika? Dlaczego Gombrowiczem tak wstrząsnęła ręka kelnera? Na czym polega paradoks fetyszu w Sklepach cynamonowych?

Ciało jest podstawową kategorią antropologiczną. To za jego pomocą człowiek doświadcza świata, stara się go zrozumieć i wyrazić w sztuce. Dlatego warto sięgnąć po książkę, która w jasny i czytelny sposób omawia podstawowe kategorie antropologii ciała, niezwykle przydatne w interpretacji tekstów literackich, malarskich i filmowych.

Książka adresowana jest do nauczycieli, którzy znajdą w niej interesujące inspiracje lekcyjne, a także do uczniów najstarszych klas szkół ponadpodstawowych, dla których będzie stanowiła pomoc w dostrzeganiu niezwykłych powiązań pomiędzy literaturą, filozofią i tekstami kultury z różnych dziedzin sztuki.

Ścieżki matematyki

W styczniu przychodzi na świat para królików. Po dwóch miesiącach z tej pary rodzi się następna, a potem regularnie jedna nowa para co miesiąc. Podobnie jest z każdą nową parą królików: po dwóch miesiącach rodzi ona po raz pierwszy nową parę, a później kolejne co miesiąc. Ile w sumie będzie królików w grudniu?

Ścieżki matematyki to zaproszenie do ekscytującej naukowej podróży. Każdy, kto zechce się w nią wybrać, będzie mógł wcielić się w detektywa i poprowadzić na własną rękę matematyczne śledztwo. Co czeka chętnych? Pasjonująca robota dochodzeniowa! Czytanie śladów, sprawdzanie poszlak i dowodów, podejmowanie ryzykownych decyzji, zapuszczanie się w ślepe uliczki i nieznane rewiry, zadawanie ważnych pytań, które pozwolą odkryć prawdę i doprowadzą do rozwiązania. Zapowiada się ciekawie, prawda?

Ścieżki matematyki kształcą umiejętność logicznego myślenia i twórcze podejście do zagadnień, nie tylko matematycznych. Rozwijają spostrzegawczość, dociekliwość i poznawczą ciekawość, a także uczą, jak zachować dystans do problemu, jak patrzeć z różnych punktów widzenia i kojarzyć fakty pozornie ze sobą niezwiązane.

#matematyka

Czy Homer Simpson udowodnił Wielkie Twierdzenie Fermata? Co wspólnego ma kalafior romanesco
z długością granicy Portugalii? Jaki jest przepis na idealne uderzenie z rzutu wolnego?

#matematyka jest autorską, pełną humoru relacją tego, co ekscytuje matematyków. Przeplatana jest barwnymi opowieściami z matematycznego półświatka (od starożytności do współczesności). Skomplikowany świat matematyki jest przedstawiony za pomocą potocznego języka, ale bez nadętego udawania, że wszystko to jest przecież banalne!

Lektura nie przyda się przy odrabianiu pracy domowej, ale zdecydowanie umożliwi spoufalenie się z Królową Nauk.

Świętujemy z liczbą Pi

Kogo nazywamy ojcem liczby Pi?
Co możemy obliczyć za pomocą puszki pomidorów i metra krawieckiego?
Jak przekształcić plasterek pomarańczy w równoległobok?
Co ma wspólnego pocięta skóra wołu z Kartaginą?
Dlaczego wydanie tej książki zawdzięczamy Barackowi Obamie?

Liczba Pi obecna jest w wielu aspektach naszego życia. Nawet tam, gdzie się jej najmniej spodziewasz.
Na całym świecie 14 marca jest dniem liczby Pi. Tych, którzy chcą dłużej i radośniej obchodzić to święto matematyki, zapraszamy do fascynującej wyprawy pełnej ciekawostek, zabaw i ogromnej dawki wiedzy.

Łamigłówki liczbowe

Książka powstała z myślą o miłośnikach rozrywek umysłowych. Łamigłówki liczbowe to zbiór zagadek liczbowych, oznaczonych gwiazdkami zgodnie z poziomem trudności. Każdy, kto rozwiąże zadania oznaczone trzema gwiazdkami, może aspirować do członkostwa w międzynarodowym klubie MENSA
– elitarnym stowarzyszeniu zrzeszającym osoby o ilorazie inteligencji przewyższającym 148 punktów.

Seria Łamigłówki to gwarancja przyjemnego spędzenia czasu. Pomaga rozwijać umiejętność logicznego myślenia, jest źródłem ciekawych zadań i pomysłów na kółko matematyczne. Warto ją wykorzystać w szkole, w domu, a nawet na spotkaniach towarzyskich.

Łamigłówki rysunkowe

Zbiór zagadek obrazkowo-rysunkowych, oznaczonych gwiazdkami zgodnie z poziomem trudności. Każdy, kto rozwiąże zadania oznaczone trzema gwiazdkami, może aspirować do członkostwa w międzynarodowym klubie MENSA – elitarnym stowarzyszeniu zrzeszającym osoby o ilorazie inteligencji przewyższającym 148 punktów.

Seria Łamigłówki to gwarancja przyjemnego spędzenia czasu. Pomaga rozwijać umiejętność logicznego myślenia, jest źródłem ciekawych zadań i pomysłów na kółko matematyczne.

Materiały tylko dla nauczycieli.
Zaloguj się jako klubowicz.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej
Wiadomość została wysłana do odpowiedniego działu.