Książki na lato 12–15 lat

Książki dla dzieci i młodzieży w wieku 12–15 lat

Kalendarz ortograficzny na poprawę humoru

Jak kalendarz poprawia humor? A chociażby w ten sposób, że można w nim znaleźć tak spektakularne imiona jak Sekunda, Stancja, Nimfodora, Pulcheria, Teodulf, Amoniusz, Miłodziad i Filoteusz. Albo tak niecodzienne uroczystości jak Dzień Wszystkiego na Odwrót i Dzień Podrzucania Cukinii do Garnka Sąsiadów. Z pewnością dobry humor jeszcze wzrośnie, jeśli nie przegapi się Miesiąca Lodów oraz Miesiąca Gitary na Plaży!

Każdy dzień w Kalendarzu ortograficznym na poprawę humoru przynosi ze sobą coś ciekawego, zabawnego i kształcącego. Co może zmącić ten dobry klimat codziennego celebrowania niecodziennych świąt? Może ortograficzne zagadki, krzyżówki, łamigłówki i wykreślanki, których tu mnóstwo? O nie – one jeszcze dobry humor wzmocnią!

Ojczyzna polszczyzna dla uczniów

Każdy z nas niemal codziennie wpada w pułapki językowe. Profesor Jan Miodek od wielu lat ostrzega przed nimi w popularnych wykładach telewizyjnych.

W niniejszej książce – ilustrowanej zabawnymi rysunkami Szymona Kobylińskiego – zebrano najciekawsze omawiane przez profesora zagadnienia.

Ojczyzna polszczyzna uczy świadomego i poprawnego posługiwania się językiem polskim, z wdziękiem
i humorem podpowiadając, jak wybrnąć z jego zawiłości.

Kontynuację tej tematyki można znaleźć w książce Nie taki język straszny.

Nie taki język straszny. O polszczyźnie do uczniów

Przewodnik po meandrach języka polskiego będący kontynuacją Ojczyzny polszczyzny dla uczniów prof. Jana Miodka.

Profesor Jan Miodek, wspierany ilustracjami Szymona Kobylińskiego, przedstawia najważniejsze zjawiska stylistyczne i gramatyczne, które pojawiły się w języku polskim w ostatnich latach. Barwnie i szczegółowo wyjaśnia mechanizmy ich powstawania oraz związek z historią naszego języka.

Nie taki język straszny to dowcipny styl, praktyczne wskazówki oraz lekcja miłości do polszczyzny.

Franek Literko i sekrety pisania

Franek Literko staje przed zadaniami na pierwszy rzut oka niemożliwymi. Jak wyhodować bohatera literackiego? Jak ożywić przedmiot? Jak uporządkować burzę koncepcyjną? Przecież to zadania dla superbohatera! Tymczasem Franek to zwykły chłopiec, który dość rzadko korzysta ze swojej wyobraźni. Nawet nie wie, że ją ma. Woli drony i sprzęt elektroniczny. A jednak z pomocą dziadka Czarentego przełamuje się, włącza wyobraźnię i działa.

Drogi czytelniku, też włącz wyobraźnię i działaj razem z Frankiem!

Dobrochna, wstawaj! Historia Polski w opowiadaniach

Historia Polski w 56 opowiadaniach to podróż od czasów Mieszka I do lat 80. XX w. Przewodnikami są bohaterowie książki – dzieci. Uczestniczą w ważnych wydarzeniach historycznych albo po prostu przeżywają rozmaite przygody z wielką historią w tle.

Książka stanowi świetne uzupełnienie każdego podręcznika do historii. Przemawia do uczniów przystępnym językiem i zachęca do pogłębiania zainteresowań dalszymi oraz bliższymi dziejami.

Idealna lektura zarówno dla mniejszych, jak i większych odkrywców przeszłości, bo w rozbudzaniu wyobraźni nie obowiązuje żaden limit wiekowy!

Ścieżki matematyki

W styczniu przychodzi na świat para królików. Po dwóch miesiącach z tej pary rodzi się następna, a potem regularnie jedna nowa para co miesiąc. Podobnie jest z każdą nową parą królików: po dwóch miesiącach rodzi ona po raz pierwszy nową parę, a później kolejne co miesiąc. Ile w sumie będzie królików w grudniu?

Ścieżki matematyki to zaproszenie do ekscytującej naukowej podróży. Każdy, kto zechce się w nią wybrać, będzie mógł wcielić się w detektywa i poprowadzić na własną rękę matematyczne śledztwo. Co czeka chętnych? Pasjonująca robota dochodzeniowa! Czytanie śladów, sprawdzanie poszlak i dowodów, podejmowanie ryzykownych decyzji, zapuszczanie się w ślepe uliczki i nieznane rewiry, zadawanie ważnych pytań, które pozwolą odkryć prawdę i doprowadzą do rozwiązania. Zapowiada się ciekawie, prawda?

Ścieżki matematyki kształcą umiejętność logicznego myślenia i twórcze podejście do zagadnień, nie tylko matematycznych. Rozwijają spostrzegawczość, dociekliwość i poznawczą ciekawość, a także uczą, jak zachować dystans do problemu, jak patrzeć z różnych punktów widzenia i kojarzyć fakty pozornie ze sobą niezwiązane.

Labirynty pól

Ile jest równe pole tego prostokąta? Jaką długość ma bok tamtego prostokąta?

Gdzie zacząć poszukiwania odpowiedzi? Ruszyć w prawo, a może w lewo? W górę czy w dół? Ostrożnie, to może być ślepy zaułek. O, może tam na końcu ścieżki znajdziesz podpowiedź.

Matematyczny labirynt czeka na śmiałków. Czy są chętni, by się z nim zmierzyć? No to ruszajmy! W prawo, a może w lewo…

Labirynty pól wspierają rozwój wyobraźni przestrzennej, doskonalą umiejętność obliczania pól prostokątów i podnoszą sprawność rachunkową.

#matematyka

Czy Homer Simpson udowodnił Wielkie Twierdzenie Fermata? Co wspólnego ma kalafior romanesco
z długością granicy Portugalii? Jaki jest przepis na idealne uderzenie z rzutu wolnego?

#matematyka jest autorską, pełną humoru relacją tego, co ekscytuje matematyków. Przeplatana jest barwnymi opowieściami z matematycznego półświatka (od starożytności do współczesności). Skomplikowany świat matematyki jest przedstawiony za pomocą potocznego języka, ale bez nadętego udawania, że wszystko to jest przecież banalne!

Lektura nie przyda się przy odrabianiu pracy domowej, ale zdecydowanie umożliwi spoufalenie się z Królową Nauk.

Świętujemy z liczbą Pi

Kogo nazywamy ojcem liczby Pi?
Co możemy obliczyć za pomocą puszki pomidorów i metra krawieckiego?
Jak przekształcić plasterek pomarańczy w równoległobok?
Co ma wspólnego pocięta skóra wołu z Kartaginą?
Dlaczego wydanie tej książki zawdzięczamy Barackowi Obamie?

Liczba Pi obecna jest w wielu aspektach naszego życia. Nawet tam, gdzie się jej najmniej spodziewasz.
Na całym świecie 14 marca jest dniem liczby Pi. Tych, którzy chcą dłużej i radośniej obchodzić to święto matematyki, zapraszamy do fascynującej wyprawy pełnej ciekawostek, zabaw i ogromnej dawki wiedzy.

Fizyka kwantowa i jej tajemnice

Dlaczego metal świeci, kiedy się go podgrzeje? Ile waży foton? Czy kiedyś będziemy mogli przenikać przez ściany? Czego nie robić w trakcie spotkania z własnym sobowtórem? Czy kot może być jednocześnie żywy
i martwy? Odkrywaj z nami zaskakujący i tajemniczy świat fizyki kwantowej!

Materiały tylko dla nauczycieli.
Zaloguj się jako klubowicz.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej
Wiadomość została wysłana do odpowiedniego działu.