Mój Ekslibris

Mój Ekslibris

Konkurs dla uczniów klas 1–3

Czym jest ekslibris? To znak własności książki, który umieszcza się na wewnętrznej stronie jej okładki. Może mieć postać naklejanej karteczki albo pieczątki. Najczęściej zawiera słowa ex libris (łac. „z książek”) oraz imię i nazwisko właściciela książki albo jego inicjały. Na przykład zapis
„Ex libris Ani Kowalskiej” oznacza, że dana książka pochodzi z biblioteczki Ani Kowalskiej.

Pierwsze ekslibrisy zaczęto stosować w Polsce ponad 500 lat temu. Zawierały wówczas herb, czyli oznaczenie zamożnego rodu, z którego pochodził posiadacz książki. Kiedyś książki były bardzo drogie
i tylko nieliczni mogli sobie na nie pozwolić. Te czasy na szczęście dawno minęły i dzisiaj każdy z nas może mieć książki. Warto, żeby nabrały one charakteru i dodatkowej wartości – właśnie dzięki ekslibrisowi. Dodatkową funkcją ekslibrisu jest to, że ułatwia odzyskanie pożyczonej książki,
a zapominalskim przypomina, czyją jest ona własnością.

Niektórzy kolekcjonują ekslibrisy i zbierają je jak znaczki pocztowe albo monety. Można je też znaleźć w muzealnych kolekcjach. Wartość książki z ekslibrisem jest większa niż książki bez niego. Czasami jest to wartość sentymentalna, kiedy korzysta się z książki, którą czytała babcia jako mała dziewczynka. Czasem ta wartość rośnie całkiem konkretnie – za książki z biblioteki znanych osób można uzyskać wysoką cenę.

Swoje ekslibrisy mają nie tylko osoby prywatne, ale też instytucje, na przykład biblioteki (także szkolne). Skupmy się na tych pierwszych – zapraszamy uczniów do stworzenia własnych ekslibrisów.

W ekslibrisach często umieszcza się elementy lub symbole związane z zainteresowaniami właściciela książki. Antek uwielbia jeździć na deskorolce? Julka kocha koty? Ania lubi słuchać muzyki? Niech wyrażą to w swoim ekslibrisie.

Na czym polega konkurs?

Uczniowie tworzą ekslibrisy, wykorzystując dowolną technikę plastyczną, w formacie nie większym niż A4. Ekslibris powinien zawierać imię i nazwisko ucznia bądź jego inicjały. Każdy uczeń może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę.

Jakie są nagrody?

Zdobywcy nagród głównych (miejsca 1–3) otrzymają przenośne głośniki bluetooth oraz pieczątki z własnym ekslibrisem.
Autorzy wyróżnionych prac (maksymalnie pięć) otrzymają pieczątki z własnym ekslibrisem oraz upominki.

Gdzie i do kiedy należy przesłać prace?

Praca wyłącznie w formie papierowej prosimy przesyłać pod poniższym adresem do 4 marca 2024 r. (decyduje data stempla pocztowego).

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
al. Grunwaldzka 413
80-309 Gdańsk
Z dopiskiem: „Konkurs Mój Ekslibris”

Ważne! Prace i wszystkie potrzebne dokumenty (zgłoszenie, dane autorów prac, zgody rodziców/opiekunów prawnych na udział dzieci w konkursie) powinny być przesłane do Wydawnictwa w jednej przesyłce, tylko przez nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej.

Kiedy nastąpi rozstrzygnięcie?

Wyniki ogłosimy na tej stronie do 25 marca 2024 r.

Serdecznie zapraszamy do konkursu!

pliki do pobrania

Materiały tylko dla nauczycieli.
Zaloguj się jako klubowicz.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej
Wiadomość została wysłana do odpowiedniego działu.