Historia GWO
Historia GWO
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe powstało w 1991 roku i było jedną z pierwszych prywatnych oficyn edukacyjnych w Polsce. Obecnie wydawnictwo kojarzone jest przede wszystkim ze świetnymi podręcznikami do nauki matematyki – serią Matematyka z plusem, z której korzysta 65% uczniów szkół podstawowych.
Pierwsze publikacje, tzw. „zeszyty gdańskie” i Kalendarz ósmoklasisty, były również książkami do nauki matematyki.
O historii GWO opowiada Małgorzata Dobrowolska, współwłaścicielka wydawnictwa:
Wydawnictwo założyliśmy wspólnie z mężem Adamem Mysiorem. Adam był cenionym wykładowcą na Uniwersytecie Gdańskim i świetnym pedagogiem – jego wykłady przyciągały rzesze studentów. Pomysł na pierwszą książkę powstał, gdy udzielaliśmy korepetycji z matematyki pewnej ósmoklasistce. Dlaczegóż by nie rozłożyć materiału nauczania na kolejne dni tygodnia, tak żeby pomóc uczniowi w systematycznym przygotowaniu się do egzaminu? Dziś wydaje się to oczywiste, wówczas było nowatorskim pomysłem. Tak właśnie powstał Kalendarz ósmoklasisty.
W 1991 roku w wydawnictwie było tylko dwoje pracowników – mój mąż i ja. Redagowaliśmy książki, kontaktowaliśmy się z drukarniami, zajmowaliśmy się promocją, sprzedażą, marketingiem, księgowością, wysyłką… Wszystkie działy wydawnictwa pracowały bardzo wydajnie, bo w pierwszym roku udało nam się sprzedać tysiące książek. Potem znaleźliśmy wspaniałych autorów i współautorów i nawzajem mobilizowaliśmy się do pracy. W szkołach udało nam się zagościć dzięki połączeniu sił: wiedzy i talentu dydaktycznego Adama, jego „manii książkowej”, naszych pomysłów, czasem z pozoru szalonych i… mojego uporu.
Historia Matematyki z plusem zaczęła się od wydania zeszytów ćwiczeń dla szkoły podstawowej. To były nowatorskie książki – dla nauczycieli matematyki prawdziwe odkrycie. Dzisiejsza popularność tej serii nie wzięła się znikąd. To efekt doświadczenia, które zdobywaliśmy przez lata intensywnej pracy nad zeszytami ćwiczeń i podręcznikami. Oraz zaufania, którym obdarzyli nas nauczyciele.
Tworzenie dobrego podręcznika to mozolna praca. Zwłaszcza etap dopieszczania książki: sprawdzanie, czy wszystkie zdania są zbudowane poprawnie i zrozumiale, tak żeby nie pozostawiały najmniejszej wątpliwości co do swojego znaczenia; zastanawianie się, jakie dobrać ilustracje, żeby jak najlepiej przystawały do treści; konsultacje z nauczycielami na co dzień pracującymi w szkole; składanie kolejnych stron; czytanie, czytanie i jeszcze raz czytanie. Perfekcyjna dokładność – oraz uczciwość wobec uczniów i nauczycieli – to spadek po nieżyjącym już Adamie. Były to jego największe priorytety, z których nie zamierzamy zrezygnować.
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, oprócz podręczników do matematyki, wydaje również serie podręczników do edukacji wczesnoszkolnej (Lokomotywa), języka polskiego (Między nami i Sztuka wyrazu), historii (Podróże w czasie i Ślady czasu), fizyki (Fizyka z plusem), przyrody (To nasz świat. Przyroda), biologii (To nasz świat. Biologia) i geografii (To nasz świat. Geografia). Publikuje również książki pomocnicze, opracowuje materiały dydaktyczne i multimedia.
Serie wydawnicze GWO cieszą się niesłabnącą popularnością, stale korzysta z nich ponad 46 tys. nauczycieli. Rynkowy sukces wydawnictwo zawdzięcza znakomitym autorom, współpracy z doświadczonymi pedagogami, wrażliwości na uwagi nauczycieli oraz nieustannej trosce o jakość merytoryczną i edytorską publikowanych książek.
GWO zajmuje się także edukacją multimedialną. W swojej ofercie ma programy komputerowe wspierające na różnych poziomach nauczania naukę matematyki (Matlandia Junior, MatNau!, Matlandia, PowtórkoMat8, Matematura.pl), oraz języka polskiego (Władcy słów). Do dyspozycji nauczycieli są także kompozytory klasówek i kart pracy (z edukacji wczesnoszkolnej, matematyki, języka polskiego i fizyki), a dla tych, którzy przystąpili do klubu GWO – również multipodręczniki.
Od 2015 roku GWO wydaje również, pod imprintem Adamada, literaturę dla dzieci. Redaktorzy Adamady szczególnie dbają o to, aby publikowane przez nich książki miały wpływ na rozwój poznawczy i estetyczny młodych czytelników, pozwalały kształtować właściwe postawy społeczne, uwrażliwiały etycznie i oczywiście bawiły. O wysokiej jakości artystycznej książek Adamady świadczą liczne nagrody, w tym prestiżowe wyróżnienie IBBY 2017 dla Katarzyny Ryrych i jej Łopianowego pola.
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe angażuje się także w szereg inicjatyw okołoedukacyjnych. Kieruje projektem edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA, który ma na celu poprawę efektywności nauczania i dobre przygotowanie uczniów do egzaminów zewnętrznych. W ramach Akademii GWO organizuje również szkolenia z zakresu edukacji – dla pojedynczych osób oraz rad pedagogicznych. Tematyka warsztatów obejmuje zagadnienia związane z pracą nauczyciela.
Wydawnictwo patronuje także Akademii 30+, przedsięwzięciu non profit stworzonemu przez Gdańską Fundację Rozwoju im. Adama Mysiora (obecnie Instytut Rozwoju Edukacji), które umożliwia osobom czynnym zawodowo wszechstronny rozwój intelektualny, organizując wykłady, warsztaty, recitale, koncerty, wyjazdy do teatrów i muzeów, a także wycieczki po Polsce i Europie.