Szkolenia i wykłady

Nagranie będzie dostępne do 13.12.2022 r.

Zapraszamy na bezpłatny wykład online

Prof. Łukasz A. TurskiFizyka jest dobra na wszystko – 24 listopada godz. 16.00

Zapraszamy na wykład profesora Łukasza A. Turskiego, wybitnego fizyka, popularyzatora nauki i publicysty, pomysłodawcy i przewodniczącego Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik oraz pracownika Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Profesor Turski chciałby podzielić się z uczestnikami spotkania swoimi refleksjami na następujące tematy:

  • Fizyka jako jedyny dostarczyciel prawdy o otaczającej nas przyrodzie.
  • Rola doświadczenia i matematyki w fizyce.
  • Fizyka jako narzędzie zmiany szkoły.
  • Przykłady z historii: fizyka na lekcjach polskiego i muzyki lub na odwrót.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, a każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu.

Prof. dr hab. Łukasz A. Turski. Fizyk, popularyzator nauki, publicysta. Laureat Nagrody im. H. Steinhausa, Złotego Medalu Europejskiego Towarzystwa Fizycznego, Wyróżnienia im. M. Grabskiego Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Honorowej Nagrody PAP, Nagrody Architekt Rozwoju Nauki UN Global Compact, Honorowego Złotego Mikrofonu Polskiego Radia, Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Autor stu kilkudziesięciu publikacji naukowych z fizyki, licznych publikacji o nauce i społeczeństwie w: Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Polska the Times, Polityka, Wprost, Odra, portalach: Project Syndicate, Oko Press, Wiadomo.co. Autor licznych programów radiowych i telewizyjnej serii programów “Czym Jest…”. Pomysłodawca Pikników Naukowych Polskiego Radia, pomysłodawca Centrum Nauki Kopernik i Przewodniczący jego Rady Programowej od powołania tej instytucji do dziś, były członek Rady Warszawskiego Think-Tanku oraz Rady Centrum im. Adama Smitha. Były, wybrany (2000-2004), członek Komitetu Badań Naukowych. Były profesor Uniwersytetu im Kard. St. Wyszyńskiego. Profesor w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Żonaty, ma syna i trzech wnuków.

Prof. Lech Mankiewicz – Czego nauczyłem się, ucząc fizyki w szkole?

„Mniej więcej 3 lata temu przypadek zrządził, że postanowiłem dodać do moich różnych obowiązków wynikających np. z pełnienia funkcji dyrektora instytutu PAN doświadczenie nauki fizyki w szkole podstawowej. Edukacją i popularyzacją nauki interesowałem się od zawsze i w moim naukowym środowisku w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN panowało przekonanie, że stworzenie warunków do dobrej edukacji jest jednym z najważniejszych zadań stojących przed środowiskiem naukowym. Miałem w tym zakresie już pewne doświadczenia, jako szef polskiej wersji językowej Khan Academy byłem członkiem międzynarodowego zespołu zaangażowanych edukatorów, z którego wiele wyniosłem. Do szkoły szedłem z ciekawością, ale też z chęcią sprawdzenia się, i … okazało się, że sporo się w ciągu tych 3 lat musiałem, z przyjemnością, nauczyć. Jak Państwo zobaczą, moje spojrzenie na fizykę w szkole różni się od tego oficjalnego, zdarzyło mi się także spierać na ten temat z kolegami z Wydziału Fizyki UW. Opowiem Państwu o mojej perspektywie, o tym, jaki widzę cel i sens nauczania fizyki na tym poziomie, jak sobie radzę z różnymi motywacjami i zdolnościami moich uczniów, co mnie inspiruje, czego ich uczę i jak moim zdaniem powinna wyglądać podstawa programowa fizyki w szkole podstawowej”.

tytuł

tytuł

tytuł

tytuł

Materiały tylko dla nauczycieli.
Zaloguj się jako klubowicz.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej
Wiadomość została wysłana do odpowiedniego działu.