Zadanie 1
Do dwóch przeciwległych ścian sześcianu o krawędzi 5 doklejono przystające ostrosłupy. Odległość między wierzchołkami ostrosłupów jest równa 17. Objętość tej bryły wynosi:



Zadanie 2
Długość przekątnej ośmiościanu foremnego o krawędzi mimetex:\normalsize{4}cm wynosi:

Zadanie 3
Objętość bryły (złożonej ze stożka i półkuli) przedstawionej na rysunku wynosi:



Zadanie 4
Ostrosłup prawidłowy trójkątny i stożek mają wspólny wierzchołek, a podstawa stożka jest opisana na podstawie ostrosłupa. Kąt rozwarcia stożka ma miarę mimetex:\normalsize{90^{\circ}}, a tworząca ma długość mimetex:\normalsize{6.} Jaką objętość ma ten ostrosłup?

Zadanie 5
Przedstawiony na rysunku graniastosłup jest prawidłowy. Oblicz tangensy kątów mimetex:\normalsize{\alpha} i mimetex:\normalsize{\beta}.



Zadanie 6
Ostrosłup prawidłowy czworokątny ma wszystkie krawędzie tej samej długości. Kąt nachylenia ściany bocznej do podstawy wynosi:

Zadanie 7
Pole przekroju sześcianu o krawędzi mimetex:\normalsize{4} płaszczyzną, która przechodzi przez przekątną podstawy i środek krawędzi bocznej jest równe:

Zadanie 8
Pole zaznaczonego przekroju prostopadłościanu jest równe:



Zadanie 9
Stożek o wysokości mimetex:\normalsize{8}cm i promieniu podstawy mimetex:\normalsize{6}cm przecięto płaszczyzną równoległą do podstawy i przechodzącą przez środek jego wysokości. Objętość stożka ściętego jest równa:

Zadanie 10
Od prostopadłościanu odcięto prostopadłościan do niego podobny. Objętość pozostałej bryły wynosi: