Zadanie 1
Rzucamy trzykrotnie monetą. Prawdopodobieństwo, że orzeł wypadnie co najmniej raz jest równe:

Zadanie 2
W urnie były kule białe i czerwone. Prawdopodobieństwo wylosowania białej kuli wynosiło 0,6. Gdy z urny wyjęto dwie kule białe i cztery czerwone, prawdopodobieństwo wylosowania czerwonej kuli wynosiło mimetex:\normalsize{\frac{2}{9}}. Na początku w urnie było:

Zadanie 3
Dwa klocki z litera M, dwa klocki z literą A i jeden klocek z literą T ustawiamy losowo obok siebie. Prawdopodobieństwo otrzymania w ten sposób słowa MATMA jest równe:

Zadanie 4
W pudełku jest 15 kul: 2 niebieskie, 3 czerwone, 4 zielone i 6 białych. Za wylosowanie kuli niebieskiej otrzymujemy 5 zł, za kulę czerwoną - 2 zł, a za zieloną - przegrywamy 1 zł. W wypadku wylosowania kuli białej nie tracimy, ani nie zyskujemy. Wartość oczekiwana w opisanej grze jest równa:

Zadanie 5
Rzucamy dwiema sześciennymi różnokolorowymi kostkami do gry. Jeśli wypadnie co najmniej jedna piątka - wygrywamy 10 zł. Jeśli wypadną dwie dwójki - wygrywamy 40 zł. W pozostałych przypadkach przegrywamy pewną kwotę. Jaka to kwota, jeśli gra jest sprawiedliwa?

Zadanie 6
W klasach IVa, IVb, IVc i IVd liczby uczniów wynoszą odpowiednio 22, 21, 25 i 24. Należy wybrać trzyosobową delegację, aby były w niej osoby z trzech różnych klas. Można zrobić to na:

Zadanie 7
Trzy osoby kupują po jednej gałce lodów, które są w 4 smakach. Lody te można wybrać na:

Zadanie 8
W biegu na 400 m bierze udział 8 lekkoatletek. Pierwszą trójkę na mecie można obstawić na:

Zadanie 9
Na płaszczyźnie zaznaczono 15 punktów, z których żadne trzy nie są współliniowe. Przez każdą parę tych punktów poprowadzono prostą. Takich prostych jest:

Zadanie 10
Wyraz rozwinięcia wyrażenia mimetex:\normalsize{(2a^2-\frac{b}{4})^7}, w którym występuje mimetex:\normalsize{a^6} to: