Zadanie 1
Z sześcianu o krawędzi mimetex:\normalsize{6} wycięto ostrosłupy w sposób przedstawiony na rysunku. Ostrosłup ten ma objętość:



Zadanie 2
Środki ścian sześcianu o krawędzi mimetex:\normalsize{12} są wierzchołkami ośmiościanu foremnego. Krawędzie tego ośmiościanu mają długość:



Zadanie 3
W stożek o promieniu mimetex:\normalsize{3} i wysokości mimetex:\normalsize{4} wpisano kulę. Objętość tej kuli jest równa:

Zadanie 4
Ostrosłup, którego podstawą jest kwadrat, wpisano w walec w sposób przedstawiony na rysunku. Stosunek objętości walca do objętości ostrosłupa wynosi:



Zadanie 5
Przekątna prostopadłościanu o krawędziach mimetex:\normalsize{3}, mimetex:\normalsize{4}, mimetex:\normalsize{5} nie może być nachylona do ściany prostopadłościanu pod kątem:

Zadanie 6
Ostrosłup czworokątny ma wszystkie krawędzie tej samej długości. Wynika stąd, że jego ściana boczna nachylona jest do podstawy pod kątem:

Zadanie 7
Pole przekroju graniastosłupa prawidłowego trójkątnego zaznaczonego na rysunku jest równe:



Zadanie 8
Ostrosłup prawidłowy czworokątny, którego wszystkie krawędzie mają długość mimetex:\normalsize{6}, przecięto płaszczyzną przechodzącą przez wierzchołek ostrosłupa i środki sąsiednich krawędzi podstawy. Pole tego przekroju jest równe:

Zadanie 9
Objętość stożka ściętego o wysokości mimetex:\normalsize{4} oraz promieniach podstaw mimetex:\normalsize{3} i mimetex:\normalsize{6} jest równa:

Zadanie 10
Od czworościanu foremnego o krawędzi mimetex:\normalsize{6} odcięto cztery naroża, tworząc bryłę o wszystkich krawędziach tej samej długości. Jej objętość jest równa: