Najczęstsze błędy popełniane w internecie w 2020 r.
Polacy od lat popełniają w sieci te same błędy. Piszą „napewno”, „wogóle”, „na prawdę”. Tak wynika z najnowszego raportu o najczęstszych błędach popełnianych w internecie w 2020 r. Największym źródłem „ortografów” i nie tylko jest Facebook. Lista internetowych pomyłek może stanowić cenną informację dla polonistów – wśród użytkowników internetu są przecież także uczniowie.
Znamy podsumowanie trzeciej edycji raportu 100 najczęściej popełnianych błędów językowych w internecie w 2020 r.*, opracowanego przez portal nadwyraz.com. Jest to marka promująca poprawną polszczyznę i literaturę polską.
Podobnie jak w poprzednich odsłonach autorzy i tym razem skupili się na stronach i portalach, takich jak m.in. Twitter, Facebook, YouTube, Wykop, forach dyskusyjnych czy blogach.
Oto 10 najczęstszych błędów w internecie:
- „Napewno” – 16,7%
- „Wogóle”/ „wogule” – 8,55%
- „Na prawdę” – 7,99%
- „Narazie” – 7,37%
- „Dzień dzisiejszy” – 4,95%
- „Po za tym”/ „pozatym” – 4,27%
- „Na codzień”/ „nacodzień” – 3,48%
- „Orginalny” – 3,45%
- „Muj” – 2,97%
- „Wziąść” – 2,07%
Ze statystyk wynika, że co 6 sekund ktoś popełnia błąd!
„Wnioski są zatrważające – od lat internauci popełniają te same błędy, z bardzo podobną częstotliwością. Mimo wysokiej frekwencji we wzorcowych tekstach pisanych słów takich jak na pewno, w ogóle czy naprawdę, wielu Polaków po prostu nie potrafi zapamiętać ich prawidłowej postaci graficznej” – komentują autorzy badania.
Zaznaczają jednocześnie, że założeniem nie jest „piętnowanie poziomu polonistycznego wykształcenia Polaków, a wyciągnięcie wniosków, nad czym należałoby pracować, jaką wiedzę propagować, upowszechniać, a także jaki typ działalności edukacyjnej w zakresie znajomości norm języka ojczystego należałoby podjąć”.
Słowo Roku 2020
Znamy też najczęściej używane słowo w 2020 r. W plebiscycie na Słowo Roku 2020 zwyciężył „koronawirus”, co nie jest zaskoczeniem. Tak zdecydowali zarówno internauci, jak i kapituła konkursu zorganizowanego przez Instytut Języka Polskiego UW oraz Fundację Języka Polskiego.
Pandemiczny wydźwięk ma także zwycięzca plebiscytu na Kaszubskie Słowo Roku 2020. Wygrała bowiem „larwa”, czyli w języku kaszubskim maska lub maseczka. Za tą językową zabawą stoi Fundacja Kaszuby.
*Cały raport o internetowych błędach można znaleźć na tej stronie.
