22 lutego, 2021

Najczęstsze błędy popełniane w internecie w 2020 r.

Polacy od lat popełniają w sieci te same błędy. Piszą „napewno”, „wogóle”, „na prawdę”. Tak wynika z najnowszego raportu o najczęstszych błędach popełnianych w internecie w 2020 r. Największym źródłem „ortografów” i nie tylko jest Facebook. Lista internetowych pomyłek może stanowić cenną informację dla polonistów – wśród użytkowników internetu są przecież także uczniowie.

Znamy podsumowanie trzeciej edycji raportu 100 najczęściej popełnianych błędów językowych w internecie w 2020 r.*, opracowanego przez portal nadwyraz.com. Jest to marka promująca poprawną polszczyznę i literaturę polską.

Podobnie jak w poprzednich odsłonach autorzy i tym razem skupili się na stronach i portalach, takich jak m.in. Twitter, Facebook, YouTube, Wykop, forach dyskusyjnych czy blogach.

Oto 10 najczęstszych błędów w internecie:

  1. „Napewno” – 16,7%
  2. „Wogóle”/ „wogule” – 8,55%
  3. „Na prawdę” – 7,99%
  4. „Narazie” – 7,37%
  5. „Dzień dzisiejszy” – 4,95%
  6. „Po za tym”/ „pozatym” – 4,27%
  7. „Na codzień”/ „nacodzień” – 3,48%
  8. „Orginalny” – 3,45%
  9. „Muj” – 2,97%
  10. „Wziąść” – 2,07%

Ze statystyk wynika, że co 6 sekund ktoś popełnia błąd!

„Wnioski są zatrważające – od lat internauci popełniają te same błędy, z bardzo podobną częstotliwością. Mimo wysokiej frekwencji we wzorcowych tekstach pisanych słów takich jak na pewno, w ogóle czy naprawdę, wielu Polaków po prostu nie potrafi zapamiętać ich prawidłowej postaci graficznej” – komentują autorzy badania.

Zaznaczają jednocześnie, że założeniem nie jest „piętnowanie poziomu polonistycznego wykształcenia Polaków, a wyciągnięcie wniosków, nad czym należałoby pracować, jaką wiedzę propagować, upowszechniać, a także jaki typ działalności edukacyjnej w zakresie znajomości norm języka ojczystego należałoby podjąć”.

Słowo Roku 2020

Znamy też najczęściej używane słowo w 2020 r. W plebiscycie na Słowo Roku 2020 zwyciężył „koronawirus”, co nie jest zaskoczeniem. Tak zdecydowali zarówno internauci, jak i kapituła konkursu zorganizowanego przez Instytut Języka Polskiego UW oraz Fundację Języka Polskiego.

Pandemiczny wydźwięk ma także zwycięzca plebiscytu na Kaszubskie Słowo Roku 2020. Wygrała bowiem „larwa”, czyli w języku kaszubskim maska lub maseczka. Za tą językową zabawą stoi Fundacja Kaszuby.

*Cały raport o internetowych błędach można znaleźć na tej stronie.

Materiały tylko dla nauczycieli.
Zaloguj się jako klubowicz.
Polityka wykorzystania plików Cookies
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej
Wiadomość została wysłana do odpowiedniego działu.